איטום מרתף

בונים בית ומתכננים לבנות מרתף? דבר ראשון חשוב לדאוג לאיטום תקין. איטום נכון ומקצועי יחסוך רטיבויות מיותרות שיגררו איתן כאבי ראש. כמו כן איטום נכון יעזור במניעת חדירה של גז ראדון למרתף. רגע לפני שמגיע קבלן האיטום, נעשה לכם סדר בכל מה שצריך לדעת בנושא.

למה צריך לאטום מרתף?
מרתף נמצא מתחת לאדמה, מה שאומר שבניגוד לכל שאר החדרים בבית הוא הרבה יותר רגיש לחלחול של מים מהאדמה. אם לא תאטמו את הרצפה והקירות של המרתף כמו שצריך, מים יחדרו אליו מאוד מהר.איטום המרתף נעשה בשלבים הראשונים של הבניה, עוד לפני שמכסים את המרתף באדמה, והוא מורכב משני שלבים –  איטום רצפת המרתף ואיטום הקירות.

איטום רצפת המרתף
איטום רצפת המרתף נעשה עוד בשלב יציקת הבטון הראשונה. האיטום נעשה באמצעות יריעות ביטומניות המונחות על בסיס הבטון ומגיעות עד גובה של כ-60 ס"מ על קירות המרתף. לאחר שקבלן האיטום יניח את היריעות הוא ירתך אותן, וכאן נגמר שלב איטום רצפת המרתף ואפשר להמשיך בבניית הקירות.


איטום קירות המרתף
את קירות המרתף אוטמים בהתזה, ולא באמצעות יריעות ביטומניות מכיוון שהיריעות לא נדבקות ב-100% לקירות המרתף, ולכן יכולים להיווצר כיסי אוויר העשויים לפגוע באיטום. לפני שמתחילים את האיטום בהתזה, חשוב לוודא שהקירות מוכנים לאיטום. הם צריכים להיות נקיים לגמרי מחלקים בולטים כמו ברזלים או חצץ, וכל הסדקים בבטון צריכים להיאטם. כשהקיר מוכן, מתיזים עליו את חומר האיטום.

 

חומרי האיטום
חומר דו רכיבי: מורכב משני חומרים המתנפחים במגע עם אוויר ויוצרים שכבת הגנה על קירות המרתף.
חומר חד רכיבי: מעין משחה שמתיזים על קירות המרתף.
עובי שכבת האיטום על קירות המרתף נע בין 3-5 מ"מ, תלוי בהחלטת יועץ האיטום – ככל שהבית נמצא במקום גשום יותר, מומלץ לאטום בשכבת חומר עבה יותר.
לאחר איטום קירות המרתף מניחים שכבת הגנה מיריעותHDPE   (דוגמה בתמונה למטה) או לוחות קלקר. שכבת ההגנה חשובה כי לאחר האיטום מכסים את הקירות באדמה, העלולה לפגוע בשכבת האיטום.

איטום נגד גז ראדון במרתף

גז ראדון הוא גז חסר ריח היכול לגרום למחלות בדרכי הנשימה במקרים של חשיפה ממושכת. יש אזורים בארץ שיש בהם יותר חשש לגז ראדון, למשל ירושלים, מעלה אדומים וכרמיאל. איטום מרתף יכול להיות פעולת מנע חשובה – פעולה זה אמנם לא מבטיחה אי חדירת גז ראדון אך בהחלט יכולה לסייע.
איטום מרתף לגז ראדון נעשה בשלב איטום הרצפה – מניחים מתחת ליריעות הביטומניות יריעות צמנטיות או מזרנים יעודיים לאיטום גז ראדון. לאחר סיום הבניה כדאי לצבוע את קירות המרתף בצבע נגד גז ראדון. מי שיחליט עד כמה אתם צריכים להשקיע באיטום הזה יהיה מהנדס הבניין.

 בסיום בניית המרתף חובה להזמין בודק גז ראדון שיבדוק שהמרתף אכן ראוי למגורים. אם הוא ימצא שם עקבות גז תאלצו להתקין מפוחים לאוורור. הבדיקה נעשית בסוף הבניה כדי לוודא שהמרתף אכן ראוי למגורים.

מחיר בדיקת גז ראדון לצורך טופס 4 נע בין 1,000-1,500 ₪, לא כולל מע"מ.

תיקוני איטום במרתף במקרה של נזילה בקירות המרתף, הפתרון היעיל ביותר הוא חפירה ואיטום המרתף מחדש, אבל לא תמיד זה אפשרי או ריאלי כלכלית. אם אתם לא יכולים לתקן את האיטום מבחוץ, תאלצו לתקן אותו מבפנים. תיקון איטום במרתף במקרה כזה נקרא איטום שלילי, והוא נעשה באמצעות הזרקה של חומר קריסטלי או פוליאוריטני.

שימו לב – איטום שלילי למרתף לא מבטיח לכם שהאיטום אכן יהיה יעיל לאורך זמן, ולכן קבלני האיטום לא יסכימו לתת אחריות על איטום כזה.

 

שתפו לעולם
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
הודעת חשובה
היי. אנחנו עובדים על הנגשה מלאה לאתר להתאמת האתר לכלל ציבור הגולשים. עוד מספר ימים ההנגשה תושלם.

תודה על הסבלנות :)

ניתן להמשיך לגלוש באתר כרגיל.
עיקבו אחרינו
גם באינסטגרם