ביסוס קרקע – למה הוא חשוב?

כל מבנה זקוק ליסודות חזקים כדי לעמוד מול פגעי הזמן ולעמוד במשקל מירבי ללא נזק.


למה הכוונה?

בשפה המקצועית בענף הבנייה, ביסוס הקרקע הוא השלב בו מבצעים עבודות מקדימות בקרקע ועליהן מבססים את המבנה.

הביסוס מתבצע בשיטות קידוח שונות בהתאם לסוג הקרקע.
מאפיינים רבים יכולים להיות ידועים מראש עפ״י ניסיון השכנים בסביבת הקרקע, אם כי הדבר לא וודאי. לא כל מה שנראה על פני השטח תואם את הנמצא מתחת לקרקע – מי תהום זורמים, סלעי ענק, קרקע חולית מדי, שכבות כורכר וכו׳ העלולים להשפיע על תכנון המבנה כולו, לכן מומלץ לבצע בדיקת קרקע גם אם אין חובה.

שיטות ביסוס מבנים:

יסוד רדוד – השענת העמודים על פלטות בטון מזוין הנושאות את עומסי התכן . ביסוס של יותר מעמוד נקרא יסוד עובר.

יסוד דוברה (רפסודה) – שימוש בשיטת ביסוס זו "פופולרי" במבנים רבי קומות הנושאים עומסי גרביטציה מסיביים.

ביסוס כלונסאות נושאים/ חיכוך – ביסוס בשיטה הזו נחוץ בקרקע בעייתית כמו קרקע חרסיתית. היסודות נשענים על אלמנטים מעוגנים לקרקע הנקראים – ׳כלונסאות׳
מידת האחיזה שלהם בקרקע תשפיע על המבנה כולו.
בשלב הראשון חשוב להיעזר בשירות ייעוץ קרקע על מנת לוודא כי הקרקע המיועדת לבנייה מאפשרת ביסוס המבנה ותמיכת הקרקע. 

סוגי קידוח לביסוס כלונסאות:

קיימים מגוון סוגי קידוח בהתאם לאופי הקרקע, עולם זה כל הזמן מתפתח, להלן מספר שיטות מהנפוצות שיש כיום בשוק: מכונת קידוח – קודחת בור אנכי בקטרים של 30-120 ס״מ, בעומקים של עד 25 מטר. 

קידוח מיקרופייל – מיקרופייל הינה שיטת ההקשה, כלומר דפיקה עזה בקרקע ופינוי החומר המרוסק באמצעות לחץ אוויר. שיטה זו זה משמשת לקידוחי יסודות בקרקע סלעית קשה.
קידוח בנטונייט – שיטה זו מתבצעת כאשר הקרקע אינה יציבה ו/או כשמפלס מי התהום גבוה וקיים חשש למפולות ולסחיפות דופן הקידוח שאינן יאפשרו את השלמת ביצוע עבודות הביסוס בעומק ובקוטר הנדרשים.
תמיסת הבנטונייט הנמצאת בבור הקידוח יוצרת לחץ הידרוסטטי על הדופן, ולכן נשמרת יציבות הבור ללא התמוטטויות. הבנטונייט הוא חומר בעל מרקם ג׳לי, ולכן אינו חודר לקרקע בעת החפירה.


בדיקת יועץ קרקע לווידוא ביסוס הקרקע:

כדי לוודא בדיוק מה נמצא מתחת לפני השטח ולהתכונן לכך יש להזמין בדיקת יועץ קרקע אשר יבצע קידוח ניסיון ויכוון את הקונסטרוקטור איך לתכנן את יסודות הבית, השבילים והחומות.
בנוסף נלקחות בדיקות מעבדה ובדיקות סונוגרפיות לאבחון סוג הקרקע ומצבה בעומקים השונים. לאחר קבלת התשובות מאנשי המקצוע ניתן לדעת בדיוק כיצד לתכנן את המבנה.

האם הבדיקה היא חובה?
כדי לוודא בדיוק מה נמצא מתחת לפני השטח ולהתכונן לכך יש להזמין בדיקת יועץ קרקע אשר יבצע קידוח ניסיון וכוון את הקונסטרוקטור איך לתכנן את יסודות הבית, השבילים והחומות.
בנוסף נלקחות בדיקות מעבדה ובדיקות סונוגרפיות לאבחון סוג הקרקע ומצבה בעומקים השונים. לאחר קבלת התשובות מאנשי המקצוע ניתן לדעת בדיוק כיצד לתכנן את המבנה.

מנסיוננו האישי ברוב הבתים שאנו בונים בדרום, מתבצעות בדיקות קרקע ושיטות הקידוח נקבעות בהתאם לסוג הקרקע באותו האזור.
בבתים אותם בנינו כקבלני השלד בירוחם, ביצענו קידוח של מיקרופייל ובאזור באר שבע, נתיבות אופקים והמושבים בדרום ביצענו קידוח יבש באמצעות מכונות של קידוח יבש (טרקטורים וזחלים).
בשכונות מסוימות באופקים נחשפנו למי תהום  ולאחר ייעוץ קרקע, הוחלט להגדיל את קוטר הכלונס ולהקטין את עומק הבור. במקרים מסויימים בשכונות הללו, בוצע קידוח בנטונייט

 

שתפו לעולם
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
עיקבו אחרינו
גם באינסטגרם